Jeśli mielibyśmy wskazać największe zalety taśm samowulkanizujących, to bezsprzecznie musielibyśmy wskazać na uniwersalność, wytrzymałość (może być stosowana nawet pod wodą) i odporność na ekstremalne temperatury. Są nieocenione również w przypadku codziennych problemów, np. przy naprawie węża ogrodowego czy osłony przewodu elektrycznego. Ponadto, taśmy wulkanizujące świetnie wykorzystywane są do ochrony przed korozją, łączenia elementów oraz do trwałej izolacji.Te najtrwalsze wykonane są specjalnego kauczuku poliizobutylenowego (PIB), dzięki czemu są bardzo elastyczne i rozciągliwe, dlatego sprawdzają się np. przy owijaniu uchwytów.

Natomiast taśmy, które zostały wyprodukowane przy użyciu kauczuku etylopropylenowego powinny być używane w przypadku wymagających warunków, takich jak ekstremalna temperatura.

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj kauczuku się zdecydujemy, musimy pamiętać, aby stopniowo usuwać specjalną przekładkę, w którą są wyposażone wszystkie rodzaje taśm samowulkanizujących. Oba rozwiązania zapewniają także ochronę przed wodą morską (np. przy spawaniu), możliwość aplikacji na zabrudzone oraz śliskie powierzchnie (bez konieczności wcześniejszego przygotowania podłoża), w przeciwieństwie do klasycznej taśmy klejącej. Niestraszna jest im praca nie tylko w środowisku wodnym, ale również pod wpływem promieniowania UV, działania kwasów, soli, a nawet paliw, co tylko potwierdza ogromną wytrzymałość.
Na tym jednak nie kończy się uniwersalność taśm samowulkanizujących, bowiem są one stosowane także do napraw maszyn, pojazdów, a nawet łodzi.

Ponadto, ich szerokie właściwości pozwalają na maskowanie oraz owijanie łańcuchów czy lin, co nie wymaga dodatkowych narzędzi czy kleju. Taśmy są nie tylko samowulkanizujące, ale również samowystarczalne. Zajmują niewiele miejsca, a przydadzą się w wielu sytuacjach, co zdążyli mocno uargumentować.